Zmanjšajte tveganje za pojav sezonske depresije: Preprosti koraki za boljše počutje
Sezonska depresija ali sezonska razpoloženjska motnja (SAD) je motnja razpoloženja, ki se vsako leto povrne ob približno enakem času in obsega doživljanje epizode depresije v jesenskih oz zimskih mesecih[1]. Gre za stanje, ki v večini primerov ne potrebuje zdravstvene obravnave. V nadaljevanju preberite več o pristopih, ki jih lahko vpeljete v svoj vsakdan in tako pomagate izboljšati svoje razpoloženje.
1. Zdrava in uravnotežena prehrana
Za sezonsko depresijo je značilno, da se poveča želja po sladkem oz. hrani z visoko vsebnostjo ogljikovih hidratov. To lahko vodi v nenadzorovano hranjenje in povečanje telesne teže. Zato je pomembno, da na naš krožnik poleg ogljikovih hidratov in maščob, dodamo tudi zadosten vir beljakovin (v velikosti 1 dlani) in zadostno količino zelenjave (v velikosti dveh pesti). Tako bomo zagotovili, da zaužijemo kakovosten in uravnotežen obrok, ki bo zadostil vsem hranilnim potrebam našega telesa, vključno z vitamini in minerali, ter nas nasitil za daljši čas.
2. Redna telesna aktivnost
Redna telesna aktivnost je izjemno pomembna za vitalnost in ohranjanje funkcionalnosti našega telesa. Poleg tega redna telesna aktivnost pripomore k boljšemu počutju, zmanjšanju stresa, višji energiji tekom dneva in ohranjaju zdrave telesne teže[2]. Sedaj, ko prihajajo krajši dnevi in vse daljše noči je pomembno, da strmimo k temu, da vsak dan vsaj nekaj časa preživimo zunaj na dnevni svetlobi, pa naj bo to le krajši sprehod po parku, po mestu ali pa sprehod do službe ali bljižnje trgovine.
3. Druženje
Druženje z družino, s prijatelji ali z znanci lahko zelo pozitivno vpliva na simptome sezonske depresije. Vzamimo si čas za ljudi, ki jih imamo radi in jim lahko zaupamo naše težave. Poiščimo tudi svoje hobije, ki jih lahko izvajamo doma ali pa se udeležimo raznih popoldanskih tečajev oz delavnic. Te dejavnosti nam pomagajo pri sprostitivi, dvigu razpoloženja in energije.
4. Skrb zase
Skrb zase ne pomeni samo posvečanje pozornosti fizičnemu zdravju kot so zdrave prehranjevalne navade in redna telesna aktivnost. Pozornost je potrebno posvetiti tudi psihičnemu in čustvenemu zdravju. Poskrbimo, da v prihajajočih mesecih najdemo način za umiritev naših mislih in zmanjšanje bremena stresnih dejavnikov.
5. Vzpostavimo si svojo spalno rutino
Krajši dnevi in manjša izpostavitev dnevni svetlobi pogosto povečajo željo, da bi v svoji postelji ostali dlje časa. Dobro zasnovana spalna rutina nam bo pomagala, ne samo, da bomo zvečer lažje zaspali, temveč tudi, da se bomo zjutraj lažje zbudili. Priporočljivo je, da se vse dni, tudi med vikendom, zbudimo in zaspimo ob isti uri.
6. Načrtovanje in organizacija
Načrtovanje delovnika in vključevanje aktivnosti, ki nas osrečujejo, v vsakdanjik nam ne pomaga le pri ohranjanju motivacije in produktivnosti, temveč nam omogoča tudi učinkovito upravljanje časa. Posledično se zmanjša stres in preobremenjenost, kar prispeva k boljšemu splošnemu počutju.
Viri:
1. FLUGHUM BRUCE Debra PhD, Seasonal Depression – Symptoms, Causes, Treatments. 2024. Dostopno na: Debra Fulghum Bruce, PhD Seasonal Depression - Symptoms, Causes, Treatments (webmd.com). (dostopano: 21.10.2024)
2. Wang Yucong, ASHOKAN Kalaiselvan. Physical Exercise: An Overview of Benefits From Psychological Level to Genetics and Beyond. 2021. Dostopno na: Physical Exercise: An Overview of Benefits From Psychological Level to Genetics and Beyond - PMC (nih.gov) (dostopano: 21.10.2024)
CH-20241108-56